Minimalismus - Úvod

5. května 2017 v 8:22 | Amarry |  zivotnistyl
Dnešní článek je o minimalismu jakožto o životním stylu obecně. A díky novým informacím, které jsem získala, to vezmu i trochu oklikou, kdy se dopídíme k tomu, že všechno souvisí se vším. A pokud ne vždy, tak velice často ano.


Na úvod bych zveřejnila body, kterým se v dnešním článku budu věnovat
  • Co je to minimalismus a jak funguje
  • Rady a tipy pro minimalismus v našem životě
  • Proč je těžké být minimalistou
  • Děti a minimalismus
  • Weby o minimalismu
  • Dokumenty (které s tématem souvisí)
Co je to minimalismus a jak funguje?
Jedná se o životní styl lidí - v současné i krátce předešlé době i můj - ve kterém se jedná o uvědomění si, co člověk k životu potřebuje. Jde o "debordelizaci" svého majetku, snížení jeho počtu na minimum tak, aby nám i přes malý počet věcí nic nechybělo. Většina z nás je zahlcena spoustou zbytečností, hromadou nepotřebných věcí. Každý den nám tyto předměty komplikují život. Neuvědomíme si to do chvíle, dokud je neodstraníme. V minimalismu jde o to, najít hranici, kdy si řekneme: "Ale vždyť já tohle všechno vůbec nepotřebuju!"
Na odstraňování věcí pracuju už nějakou dobu (a to jich nemám ani zdaleka tolik, jako někteří lidé). Přesto se mi vždy podaří z pokoje odnést dva pytle čehosi. A chybí mi to? Ne. Naopak cítím úlevu, když všechny ty předměty opustí náš dům. Je to nádhera. Ani si nepamatuju, co všechno už jsem odnesla a vyhodila. To vypovídá o tom, že jsem věci vlastnila zbytečně. Krása minimalismu spočívá v tom, že není u všech stejná. Nemá pravidla jako: nejezte maso, nenoste boty, nevlastněte auto... Tohle všechno je na nás samých. Je jen na nás, co k životu opravdu potřebujeme, a co ne.

Rady a tipy pro minimalismus v našem životě (Tuto kapitolu nechám na další samostatný článek)

Proč je těžké být minimalistou?
V dnešním světě je těžké být minimalistou a domnívám se, že to zvládají jen opravdu silní lidé, které nezajímá, co si o nich ostatní myslí. Proč? Podívejme se na to takhle. Jak ohodnotíme člověka, především ženu, která má dvoje boty, tři trička a jedny džíny? Přinejmenším její spolupracovnice si o ní začnou říkat, že je "ňáká divná", že je chudá a nemá co na sebe, že ji manžel drží zkrátka, a vůbec že vypadá jako hastroš... Mohla bych v podobných nic neříkajích frázích pokračovat. Reklamy a komerce jako taková nás nutí mít všechno. Pro mnoho lidí je těžké odolat tomu sexy tričku co se pohupuje ve výloze New Yorkeru (co na tom, že jich máme doma dalších 50), ale je sexy a to se po nás přece chce, že? Být stále přitažliví, krásní, mít všeho dost, chodit nakupovat. Komerce nás přímo přesvědčuje k tomu, abychom kupovali věci. Zahlcovali se jimi. Stále nám někdo něco nabízí a vnucuje. Ať jde o cokoli. A přitom, vrátím-li se k té ženě se třemi tričky, její oděv může být na rozdíl od outfitu spolupracovnic čistý, sladěný a především dobře padnoucí. Konkrétně k hromadění oděvů a bot jako takových vyjde další speciální článek, který se bude věnovat módnímu průmyslu.

Děti a minimalismus
Ano, to je kapitola sama pro sebe. Jak jsem zmínila výše, jsme stále zahlceni reklamou, nabídkou. A děti obzvlášť. Jsou snadným cílem, protože nedokážou prokouknout lživé informace. A vůbec, zkoušeli jste někdy najít svačinovou krabičku pro děti, aniž by na ní trůnily připitomělé růžové princezničky nebo Star Wars? Já to zkoušela a najít něco jiného je téměř nadlidský úkol. Takže z čeho mají děti na výběr? Z komerčních propagovaných postaviček, hraček, které jim vnucují reklamy. A děti je chtějí! Jsou přece úžasné. Říkaly to ty děti v televizi, tak to musí být pravda. A nevydělávají jen výroci hraček. Podívejme se na McDonalda. K tomu, čemu oni říkají jídlo, dávají dětské oblíbené figurky. Co na tom že to jídlo je nepoživatelné, děti dostanou svoji hračku. Na grafu dole můžeme vidět nárust zisku z propagace reklamy dětem. Můžeme si povšimnout vzrůstu v roce 1985, kdy americká vláda nechala reklamám a jejich tvůrcům volnou ruku. Od té doby se reklama zaměřila hlavně na děti. A zisky rostou...


Obrázek pochází z dokumentu, který uveřejním na konci článku.

Weby o minimalismu

Dokument, ze kterého jsem čerpala:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama