Různá měřítka sarkasmu

27. května 2017 v 23:47 | Amarry |  uvazuju
Sarkazmus. Jedna z věcí, ve které se často vyžívám. Baví mě. Ale jak jsem zjistila, není sarkazmus jako sarkazmus. Jak to?RŮZNÁ MĚŘÍTKA SARKASMU
Sarkazmus, zveličování věcí, nadsázka, černý humor nebo ironie. Mnoho pojmů, mnoho různých způsobů humoru. Ale ne vždy se bere stejným metrem.


Mám pocit, že jisté druhy humoru se berou mezi lidmi odlišně. Vysloví-li sarkastický vtip žena, ze začátku bývá vtipná a zajímavá. Časem se však stává otravnou, nezajímavou až vtíravou. Zdá se mi, že osoba něžného pohlaví, jako by byla zbavena možnosti beztrestně a bez následků podobné vtipy pronášet. Je snad sarkazmus jen pro muže?

Znám spoustu mužů, kteří sarkasmy používají vždy, na každého, neustále, velice trefně a humorně, přičemž se nebojí udělat si srandu sami ze sebe. Je to v pořádku. Takoví lidé mě baví. Pak jsou muži, kteří používají tento druh zábavy ve stejném měřítku, ale vtipy bývají až urážlivé. Dotyčný si takzvaně nebere servítky. Nikdo mu to nezazlívá. Může to být nepříjemné nebo otravné, ale vždycky se to nějak vyřeší a srovná.

Naopak žena používající podobný styl humoru daleko nedojde. Stala jsem se svědkem situací, kdy to skončilo trapasem, pohrdáním nebo šuškáním si za zády, a to ať šlo o dámský i pánský kolektiv. Mezi ženami se často stává, že není sarkazmus správně pochopen a proto není možné takový druh humoru provozovat ve skupině něžného pohlaví. Naopak mezi muži bývají podobné vtipy oceněny, ale časem bývají zesměšňovány a ignorovány.

Otázka zní: Proč?
Osobně tento přístup nechápu. Je-li řečník schopen vtip zvrátit i vůči sobě a zasmát se, proč v případě ženského pohlaví bývá sarkazmus odsuzován? Třeba se mýlím, ale ve svém i cizím případě jsem se s podobným chováním setkala a absolutně mu nerozumím. Dále mi totiž na podobné reakce navazuje myšlenka, která vysvětluje, proč bývají ženy některé ženy "sucharky". Kdo by se taky smál jen cizím vtipům a jeho vlastní, byť i velmi zdařilé, nejsou oceněny?

Článek není myšlen jako feministická propaganda, ale vzhledem k častým a opakujícím se situacím jsem byla donucena nad tímto tématem propřemýšlet, neboť se domnívám, že každý má právo na prohazování vtipů dle chuti a nálady nehledě na pohlaví. A hlavně, aniž by za to byl následně odsouzen.

Pozměním-li myšlenku článku, položím otázku: Jaký je váš názor na sarkasmus a osoby, které jej používají, zejména, jde-li o ženy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama