Do koupelny na slovíčko

21. června 2017 v 10:41 | Amarry |  zivotnistyl
A dnes konečně dlouho slíbený článek o kosmetice. Zkrátka a dobře, co to vlastně, je ta super voňavá věc v tubě, co trčí na okraji vany? Pojďme se na to podívat.

Pro začátek bych ráda uvedla, proč jsem rozhodla článek napsat. Obvykle mě nijak nezajímá, co dělají ostatní lidé, nezasahují-li do mého osobního prostoru. Jenže! Občas se stočí řeč na kosmetiku, životní styl, a jak to tak bývá, i já vyložím karty na stůl. A když vysvětlím, že používám speciální přírodní kosmetiku, koukají na mě jako na blázna. Typická odpověď zní: "Ale já mám šampon z kopřivy od Avonu! To přírodní je! A hezky to voní." V tu chvíli nevím, jestli mám brečet, nadávat nebo se smát.

Většina lidí žije v nevědomosti. Věří první informaci o produktu, kterou vidí - a to je televize nebo noviny. A to je dost smutné. Nejde jen o vzdělání a osobní přehled, ale také o ničení vlastního zdraví, což s prvním bodem souvisí.

Nicméně, některým, kteří jsou ochotni naslouchat, vysvětluju, co vlastně ten jejich zázrak doma obsahuje. Jsou lidi, kteří se nad tím zamyslí a začnou se pídit. A pak jsou lidi, co mávnou rukou a řeknou: "Ale to je pitomost! Kdyby to bylo takhle škodlivý, neprodávali by to! A mně to pomáhá!"
V podobnou chvíli mám nutkání vrazit dotyčným osobám facku. Proč by to neprodávali? Stěžoval si snad někdo? Kupuje se to? Jsou ceny líbivé? Je to byznys. Že několik tisíc lidí o několik let později bude mít ekzémy, rakovinu nebo jen alergii... Koho to zajímá? Hlavně, že se to kupuje.
A pak je ještě jedna odpověď, která mě naprosto odzbrojuje a mohu jen přikývnout a říct: "No jo." A jak zní? Takhle: "To je možný, věřím tomu, ale mně je to fuk. Stejně se tomu všemu nemůžu vyhnout."

Ne. Vyhnout se všem srajdám nejde. Počínaje oblečením, konče potravinami, nezapomeňme na onu kosmetiku. Je toho hodně. Až moc na to, abychom se oprostili od všeho. Ale vzdát to? Lidi, kteří to aspoň nezkusí, to vzdali. Nejde o to vyhrát. Jistě, bylo by to krásné, ovšem nereálné. Jde o to, postavit se tomu, co není správné. A ne kvůli někomu. Kvůli sobě. Především kvůli sobě. Kdo jiný než vy si zaslouží kvalitní péči o sebe samého?


Tak a teď přejděme k obsahu těch zázraků. Jedná se o složky krémů, peelingů, šamponů, sprchových gelů, mýdel a dalších kosmetických potřeb.

SODIUM LAURETH SULFATE
Může dráždit oči a plíce. Velice dobře čistí. Našla jsem ho i ve vlhčených kapesníčkách určených pro malé děti. Maminkám zřejmě není podezřelé, že se stejným kapesníčkem jedním tahem bez vyvinutí tlaku lze utřít zaschlé lepidlo a další nečistoty...

PPG-5-LAURETH-5
Zjemňuje pokožku. To je fajn, že? Při tom je ale škodlivý životnímu prostředí, zvyšuje absorbci látek do pokožky a dráždí pokožku.

PEG-40 STEARATE
Negativní dopad na životní prostředí. Dráždí kůži a zvyšuje absorbci látek do těla skrze pokožku. Možnost podráždění smyslových orgánů.

DIMETHICONE
Silikon. Znečišťuje životní prostředí, nelze ho smýt pouze holou vodou. Na našich vlasech, nehtech a pokožce se drží několik měsíců poté, co byl použit. Ucpává póry. A ano... Vyhlazuje pleť. Proto většina krémů působí tak účinně.

PEG-150 DISTEARATE
Nepřiznivě ovlivňuje životní prostředí. Zvyšuje propustnost látek skrze pokožku a dráždí ji.

AMYL CINNAMAL
Alergické reakce, dermatitida, má koncentrační limit, kdy může být použit. Potlačuje a ovlivňuje přírodní pach nebo vůni výrobku.

DISODIUM EDTA
Oslabuje buněčné membrány. Špatně se biologicky odbourává. Nepříznivý pro životní prostředí. Také na sebe váže kovy a změkčuje vodu. No, změkčovač vody si můžete koupit nezničí vás to... (Nejspíš.)

TRIETHANOLAMINE (TEA)
Nosič nitrosaminu, proto je karcinogenní. Nitrosamin byl prokázán jako karcinogenní látka při pokusu na zvířatech. Vzniká při uzení, sušení nebo při postřiku hnojivy.

ALUMINUM LACTATE
Brání samovolné detoxikaci těla. Ucpává póry. Najdeme ho v deodorantech nebo antiperspirantech. Místo něj doporučuji příjemnou vůni, kdy se sice potíme, ale není to cítit. Pocení je pro nás přirozené a potřebné.

CETETH-20
Umožňuje různým látkám průnik skrze pokožku do těla.

METHYLPARABEN
Zbytky této látky byly nalezeny u žen s rakovinou prsu. Způsobuje alergické reakce (jeden z 20 nejznámějších a nejčastějších alergenů). Zabraňuje přirozené funkci pokožky a tkání. No, přeju všem příjemnou koupel...

PARFUM
U nepřírodní kosmetiky obsahuje hormony (feromony, pižmo). Při dlouhodobém užívání mohou ovlivnit plodnost a naši vlastní hormonální funkci. Způsobuje alergie a přecitlivělost na sluneční záření. Může snižovat citlivost čichových buněk. A Parfum najdeme opravdu, ale opravdu všude...

PARAFFIN
Je ropného původu. Může se hromadit v lymfatických uzlinách, ledvinách a v játrech. (Taky vám na mysl vytanulo slovo rakovina?) Dále ucpává póry, čímž zabraňuje dýchání pokožky. Dále podporuje tvorbu vrásek a vysušuje pleť. Tak dámy, vaše denní, ranní, noční a nevím jaké krémy, jsou naprosto skvělé!

Tak co? Ještě pořád je vám to jedno? Nezáleží vám na tom, jestli v budoucnu budete mít děti nebo ne? Záleží vám na tom, jestli přispějete k rakovině ve svém těle? Záleží vám na svém vlastním zdraví? Záleží vám na nevinných zvířatech, která jsou nemocná, mají nádory a umírají? A to kvůli vaší kosmetice! Nevadí vám, že to všechno teče do vody, kteoru následně pijeme my všichni? Je vám jedno, že si ničíte imunitní systém neustálým vpouštěním radikálů do těla?

Jestli je vám to ještě pořád jedno, proč nejdete na hlavní nádraží v Praze s bombou pod kabátem a neodpálíte to tam?! Evidentně vám totiž nezáleží ani na sobě, ani na jiných. Přičemž to první je horší.

Nemusíte si kupovat drahé krémy, šampony a další kosmetiku za nekřesťanské peníze. Ta přírodní stojí úplně stejně, není těžké ji sehnat a nikomu tím neubližujete.

Je to každého boj. A každý bojuje svoji bitvu. Pokud ale stále ještě existují lidé, kteří tohle vědí, a přesto činí pořád stejně, jsou to ještě větší flegmatici než já.

P. S. Složení všech druhů krémů a šamponů je naprosto stejné a ničím se neliší. Krémy na obličej, tělo, nohy, ruce, ráno, večer jsou největší pitomost na světě ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Používáte přírodní kosmetiku?

Ano! 100% (1)
Dosud jsem o ní nevěděl/a. 0% (0)
Ne, a neplánuji to. 0% (0)
Ne, a rád/a bych začal/a. 0% (0)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama