Látka nebo papír? aneb kapesníky

13. července 2017 v 10:27 | Amarry |  zivotnistyl
Kapesníky jsou pro mnoha z nás nepostradatelnou každodenní pomůckou. Své o tom jistě vědí alergici nebo lidé se sníženou imunitou a častým nachlazením. Otázka nastává ve chvíli, kdy je potřeba se vysmrkat. Papírový nebo látkový kapesník?

Co se mě týče, jako malá jsem nedala na látkové kapesníky dopustit. Časem jsem nad nimi začala ohrnovat nos, neboť představa zmačkaných "soplů" v kapse mne nijak nevábila. A tak jsem po mnoho let používala kapesníky papírové. Ale dnes ráno jsem se nad tím zamyslela.

Totiž asi před třemi dny jsem začala kýchat a smrkat. Nic hrozného, ale bez kapesníku se to zkrátka neobejde (pokud nemám chodit s nudlí u nosu). A jak si tak sedím nad knížkou, pohled mi padne na jakousi kupu čehosi bílého. A hle. Kapesníčky. A začala jsem uvažovat. Kolik těch kapesníků ještě takhle zahodím? Dvakrát si otřu nos - teče mi taková ta tekutá rýma - kapesník hnedka mokrý, dále jej nelze použít.

A tak jsem se trochu pídila jak je to s ekologií u kapesníku látkového a kapesníku papírového. Kapesník látkový je náročný na výrobu. Vyrábí se převážně z bavlny, jež je velice náročná na vypěstování. Spotřebuje se na ni nezměrné množství vody. Na druhou stranu takový kapesník vydrží dlouho. Máme ho, vypereme a znovu použijeme.

Na druhou stranu kapesník papírový se již znovu nerecykluje a tak putuje do spaloven a žádný další užitek z něj nemáme. Nehledě na to, kolik peněz za kapesníky zaplatíme, kolik obalů vyhodíme - kolik odpadu skončí neroztříděno.

A z toho důvodu jsem se dnes vrátila k látkovému kapesníku. Domnívám se, že s vhodnou intenzitou praní v poměru ke smrkání není látkový kapesník nic nechutného a s ekologického hlediska je mnohem lepší. A co se týče pohodlí při smrkání, nevidím v tom rozdíl. Nikdy jsem si nepotrpěla na nějaký navoněný extra jemný vystajlovaný kapesníčky.

Jaký kapesník preferujete vy? ;)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama