Jak na zuby

22. července 2017 v 10:17 | Amarry |  Jednodušší život
V dnešním článku poukážu na chybné zásady, kterými se řídíme při péči o naše zuby. Chrup je něco, co nám už znovu nenaroste. Potřebujeme ho, abychom se pohodlně najedli, správně mluvili popřípadě obdařili své okolí úsměvem.


Většina lidí se domnívá, že nejpodstatnější částí péče o chrup je volba zubní pasty a ústní vody. To ovšem největší pitomost na světě. U péče o zuby záleží zejména na:
  • technice čištění
  • kartáčku
  • času, který zubům věnujeme
Zubní kartáčky
Existuje celá řada zubních kartáčků. Většina z nich je propagována médii jako vysoce čistící, masážní a kdo ví co všechno. Nedej bože, vlastní-li někdo kartáček elektrický. To je ta nejhorší věc, co můžeme svým zubům provést. Dle mého názoru jsou nejlepšími kartáčky ty od značky Curaprox. Jsou drahé, ale naprosto dokonalé. A to hned z několika důvodů.
  • mají malou hlavu
  • pohodlně můžeme čistit každý zub zvlášť
  • mají tři tvrdosti
  • měkký kartáček je OPRAVDU měkký
Ostatní kartáčky bývají příliš tvrdé, hrubé, mají nevyhovující tvar, dráždí naše dásně. Ani nemluvě o podivných vlnkách a patvarech, které mají přinést kvalitnější čištění. Ne-e. takhle to nefunguje. Co se elektrického kartáčku týče, je naprosto nevyhovující, neboť jak se říká: "Co si neuděláš, to nemáš." Ne, opravdu naše zuby nevyčistí lépe. Maximálně je podráždí.


Zubní pasty a technika
To bychom měli kartáčky. Dalším okruhem jsou zubní pasty. Ne, nemají žádný vliv na stav našich zubů. Obsah fluoridu v pastách neovlivňuje kazy ani jiná onemocnění. Vše je jen a jen na nás.

Osobně vřele doporučuji návštěvu zubního hygienisty. Tato návštěva je finančně poměrně náročná (kolem 1000,- korun), ovšem pokud netrpíme paradontózou, není třeba návštěvu opakovat. Zubní hygienik nám ukáže, jak se o zuby správně starat. Předvede nám správnou techniku, jak kartáčkem zuby opečovávat. Pokud budeme dbát na správnost techniky, kterou nám ukázal, je vysoce pravděpodobné, že nebudeme trpět kazy, záněty a dalšími nemocemi. Což se vyplatí, neboť kolik z nás má rádo návštěvy zubaře?


A jen tak na okraj... Možná si někdo teď říká: "Co bych platil takový prachy. Já sám nejlíp vím, co je pro moje zuby dobré! Do teď jsem to dělal takhle a v pohodě. Nač to měnit?" Na to mám jen jednu odpověď: "Mít ve čtyřiceti šuplík v puse není moc pohodlné." ;)

Čím zuby tedy čistit?
Mně zubní hygienistka řekla, že i kdybych je myla jen holou vodou, ale správně, bude to v pořádku. No, osobně používám zubní pastu bez těžkých kovů a dalších přísad, o kterých jsem psala ZDE. Zjistila jsem, že takové složení má například pasta Lacalut. Někdy si zuby čistím olivovým olejem. Váže na sebe bakterie - ale o tom třeba v dalším článku. A když není zbytí, ano vystačím si s holou vodou.

P. S. Nenechte si namluvit, že gely Elmex vás ochrání před kazy. Je to drahá věc bez účinku, která opbsahuje bůh ví co ;)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama