Ne, radši knihu

1. srpna 2017 v 18:16 | Amarry |  Z duše Amarryny
Proč radši čtu než se dívám? Jasně, asi je to zvláštní. Vždyť většina lidí zbožňuje filmy. Je to super relax, člověk se u nich může smát, bát nebo plakat. Ale mě to nebaví. Měla jsem pár filmů, který jsem zbožňovala. Hlavně horory a fantasy, dobrodružné a westerny, jestli to chcete vědět. A taky několik typických holčičích. Jenže!


Horory mě omrzely, když jsem poslední dobou začala narážet na samá klišé. Nuda, nuda a nuda. U hororů jsem se začala nudit, nic mě nevyděsilo, postavy byly příšerně "průhledné". Znala jsem každý následující krok. V mých oblíbených hororech zůstal snad jen Sinister, Nenávist a V zajetí démonů. Fantasy filmy znám zpaměti. Všechny, jenž mne oslovily. Takže je nesleduju tak často. Westerny, no pár se jich najde. A světe div se, Vinnetou to není. Ten mě nebaví. Z dobrodružných zbožňuju Mad Maxe a Piráty z Karibiku. A ty holčičí? Škoda mluvit. Měla jsem oblíbené čtyři. V současné době mě dva z nich nezajímají a ty zbylé dva jsem neviděla ani nepamatuju. (Je to Divoška a Rebelka pro úplnost). Dost omezený výběr že? Ale když já raději knihu. A nebo dokument. Na ty koukám moc ráda.
  • Filmy jsou předvídatelné, postavy jednotvárné. Má-li někdo zemřít ve filmu, víte, že nezemře a prostě tam ještě bude několik minut zaclánět. Proč? Protože nahradit hrdinu ve filmu stojí miliony. V knize je to jen nové jméno.
  • Filmy mě obvykle nudí. Nedokážu sedět a zarytě na něj koukat. To se stává málokdy. Obvykle potřebuju minimálně jednu další činnost. Často u filmu kreslím, čtu, uklízím nebo hraju na kytaru.
  • Filmy mě neposouvají dál. Ano, obvykle jen tupě zírám na nějaký děj, většina věcí je zkreslená, nadsazená, a vůbec, nereálná. Kniha je vždy pravdivá (pokud není fantasy žánru). Nikdy by nikdo neotiskl něco, co nedává smysl. Nikdy.
  • Filmy se hodnotí podle herců, jejich výkonů a milionu dalších měřítek. Koukám snad na film kvůli jeho hodnocení? Zajímá mě děj. Stejně jako u knihy. Přesto mám pocit, že u filmu není podstatný děj, nýbrž jeho tvůrce a obsazení.
  • Filmy obecně, nejen horory, jsou často jedno velké klišé. Je tolik filmů, že sotva někdo přijde s něčím novým. Většina filmů si je podobná jako vejce vejci. Jen se hrdina jmenuje jinak, má jiného parťáka a bydlí v jiném městě. Kniha ne. Kopii již existující knihy by nikdo nevydal, protože by ji nikdo nečetl a tudíž by z ní neplynul zisk. Ovšem na film se hodí reklama a každá ptákovina je hitem.
  • Film je větším žroutem času. Málokdo film vypne v polovině a konec. Spousta lidí ho chce dokoukat celý. No, knihu prostě zaklapneme se záložkou a pohoda.
  • Slovní zásoba. Ve filmu sotva narazím na tolikero nebvyklých slovních obratů jako v knize.
  • Fantazie. Ve filmu si sotva představím jiného herce, než jakého vidím na obrazovce. V knize si pod popisem: "Šílenec s jizvou na tváři a tetováním na paži." představím kohokoli. Udělám si vlastní obrázek o osobnosti a vzhledu. No herec, to je prostě herec.
Takže pro mě jednoznačně: Kniha! 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Knihu nebo film?

Knihu. 100% (2)
Film. 0% (0)
Oboje, je mi to jedno. 0% (0)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama