Není praní jako praní

8. srpna 2017 v 8:27 | Amarry |  Jednodušší život
Praní. Já vím, asi by to chtělo založit rubriku "Domácnost" nebo tak něco. Ovšem tomu bych se ráda vyhnula, abych brzy neskončila jako nějaký trapný web pro ženy. A že jich je! A ještě jeden důvod to má. Já píšu o svých poznatcích, životních názorech a postojích. Oni o tom, co je in.

To k úvodu. Takže praní. Většina lidí neumí prát. Popřípadě pere se špatnými informacemi, tudíž zbytečně plýtvá vodou, energií, prádlu to kolikrát i škodí, nemluvě o času, který u pračky strávíme.

Doma máme typickou novodobou pračku. Kolečko s milionem programů a udělátek, všechno to zvoní a svítí. Ale který program zvolit? A na kolik stupňů co prát? A jak moc nechat prádlo odstředit? Přidat na konec páru, či nikoli? Začneme od samého začátku a trochou teorie.

1. Buben pračky se točí pořád stejně
No skutečně. Posaďte se někdy před pračku u prvního praní. U druhého zvolte jiný program. Změnilo se něco? Vskutku ne. Takže domněnky o programech vypustit prosím!

2. Horká voda je v pračce jen 5 minut
No jasně. S dobrým míněním chceme dát vyvařit ručníky a spodní prádlo, ale ouha, nejen, že se pračka točí dvě a půl hodiny, voda teče proudem, ale ve skutečnosti jsme prádlo vůbec nevyvařili! Důvod, proč prací programy trvají tak dlouho, je teplota vody, kterou zvolíme. Voda na 95 stupňů se ohřívá většinu času a z pračky zase zmizí, než bys řekl švec. Beze srandy, je lepší hodit prádlo do kastrolu a vyvařit chvilinku na plotně, pokud opravdu nějaké bakterie chceme zabít.

3. Pračka neví, co perete
Opravdu. I kdybyste do pračky hodili svetr, k tomu saténový župánek a montérky, pračce to je fuk. Nebude na vás řvát: "Koukej to vyndat ty čuně!" Stejně tak nezáleží na programu, který zvolíme. Materiál to zcela určitě nepozná, a proto se praní od sebe nijak neliší. Výjimku tvoří volba ručního praní, kdy se buben pračky točí pomaleji a mírněji. Hodí se pro opravdu jemné prádlo, které se snadno potrhá nebo poničí.

4. Serepetičky ke konci
Pára, osvěžení, antialergický program a další. Přidává to čas, zvyšuje spotřebu, podle mých zkušeností to nijak prádlu nepomáhá. Nehledě na to, že prádlo vyprané antialergicky musí někde schnout a tam jistojistě sterilní prostředí nebude...


Dostáváme se k tomu, co je podle mě dobré vědět.

5. Správný program
Na většinu svého prádla používám Rychlý program, který se základním nastavením vypere za 14 minut. Málo. Já ho trošku pošoupnu na vyšší level. Peru na 40 stupňů, odstředění 800-1000 otáček, záleží na počasí. Čím je venku tepleji nebo větrněji, volím méně otáček - prádlo je ke konci více mokré, ovšem méně rozválené v bubnu. A je vypráno. Rychle, levně a efektivně.

6. Prací prostředky
To je kapitola sama pro sebe. Ne, rozhodně není potřeba použít aviváž i prací prášek, protože ta hnusná chemická aviváž zůstává v prádle, při nošení ulpívá na kůži a dráždí ji, popřídadě ty sajrajty obsažené v ní pronikají do našeho těla. Zvláště, když se potíme. To je naše kůže nejnáchylnější. A ne, nejsem alergik, ale chemii nesnáším. Já osobně mám předstrouhané olivové přírodní mýdlo, které nasypu do bubnu. Za dvacet minut mám vypráno.

7. Monterky
To je sporné. Jednou je jasné, že když se řekne monterky, nebude prádlo nikdy jako nové. Jsou určené k umazání se. Ale i ty je třeba občas vyprat. To už záleží na majiteli. Buď také rychlý program, nebo ten pro bavlnu, protože jako jediný dokáže prát na vyšší teplotu - pokud byste chtěli prát na 60.

8. Ložní prádlo
Je jedna velká výjimka. To klidně nechám točit v pračce hodinu a půl když na to přijde, protože je to hnus! Představa, kolik litrů potu se tam za těch pár týdnů uvelebilo, k tomu odumřelé částečky kůže, nějaké vlasy, mastnota, popřípadě malinké breberky, které se tímhle produktem z nás živí... Blééé. Jooo prostěradlo jen ať se tam chvíli máchá.

8. Důležité!
Pokud plníte buben pračky, je třeba pamatovat na to, že by v něm mělo zbýt místo a to téměř jedna třetina bubnu. Já nechávám na výšku třeba jednu pěst až dvě. Záleží na množství. Proč? Jde o to, že namačkané prádlo se může poškodit, protože se nemůže po bubnu volně pohybovat. Popřípadě se z něj nevymeje všechen prací saponát a tak podobně.

Jaké jsou vaše osvědčené metody?

P. S. Ať na mě nikdo nechodí s tím, že tímhle způsobem se prádlo nevypere. Běda všem, kdo se o to pokusí! 3:)

A ještě bonus...
Prací prášek na barevné a na bílé prádlo se nijak neliší. Jedinou změnou je, že v prášku na bílé, je bělidlo. No, ale viděli jste někdy zářivě bílé tričko po vyprání v tomto produktu? Já ne. No, a asi ho ani neuvidíme, neboť to je dané kvalitou použitých barev při výrobě trička, ne praním. Stejně tak prášek na černé prádlo. Nic, co by podporovalo černou neexistuje. Pokud ovšem chcete barvy udržet, použijte jablečný ocet ;)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama